Hızlı Okuma Eğitimi Niçin Gerekli?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, insanların çok hızlı okuyabileceklerini bilimsel olarak kanıtlamıştır. Sınav rekabeti, yoğun iş temposu ve zamanın verimli kullanılması zorunlulukları hayatımızda hızlı okumayı birinci öncelikler sırasına getirmiştir.

 

Çok hızlı okuyarak, zamandan tasarruf etmek kesinlikle mümkündür. Ancak, bununla birlikte, çok daha kısa zamanda çok daha hızlı okunulan metinlerin hafızada tutulabilmesi de gerekmektedir. Eğer, okuduklarınızı hafızanıza yerleştiremiyor ve gerektiğinde hatırlayamıyorsanız, çok hızlı okumanın hiçbir anlamı yoktur.Böyle bir hızlı okuma, zamanı boşa harcamaktan başka birşey değildir.

 

"MHO - Mega Hızlı Okuma" programı hem öğrenciler, hem de yetişkinler için dünyada sonuçları kanıtlanmış olan Türkiye'deki güvenilir, tek "Anlayarak Hızlı Okuma Programı"dır.

Program hem kağıt üzerinde, hem de bilgisayar ekranında anlayarak hızlı okumayı sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Hızlı Okuma Kurslarının Çoğu Neden Başarısız?

İnsanların çok hızlı okuyabileceklerinin bilimsel olarak ispat edilmesi ile, bu konuyla ilgili bir çok kurs ve seminer ilanları yoğun şekilde göze çarpmaya başlamıştır. Ancak bu tip kurs ve seminerlere katılan çoğu insan maalesef bu eğitimlerden ya umduklarını bulamamışlar, ya da biraz olsun artan okuma hızları kurs veya seminer sonrası hemen eski haline geri dönmüştür. Bu tip seminer ve kursların başarısız olmasının iki temel sebebi vardır.

Maalesef hızlı okuma kursları ve seminerleri verdiğini iddia eden kuruluşların çoğu konunun uzmanı olmayan, hafıza, beyin fonksiyonları ve zihinsel potansiyel konusunda bilgisiz ve yetkili olmayan kişilerle çalışmaktadırlar. Çoğunun eğitim, psikoloji,beyin eğitimi ve özellikle modern okuma teorileriyle ilgili bir eğitim geçmişleri olmadığını göreceksiniz. Katılmayı planladığınız hızlı okuma kurs ve seminer öğretmenlerini mutlaka sorgulayınız. Kendisi hızlı okuyarak neleri başarmış mutlaka sorunuz.

Diğer bir neden ise, düzenlenen çoğu hızlı okuma kurs veya seminerlerinin temel olarak sadece takistoskobik eğitim tekniğine dayalı olmasıdır. Takistoskobik yöntem, sadece göz açılarıyla ilgilenmektedir. Beynin tüm fonksiyonlarını işin içine katmadığı için tek başına başarılı olmamaktadır.

Yavaş Okumak Neden Konsantrasyonu Bozar?

Aşağıda belirtilen herhangi maddeden en az bir tanesi geçerliyse, "Mega Hızlı Okuma" eğitimi tam sizin için...

 • Dünyanın hızlı okuyanlar sınıfında olmayı hayal edenler arasındaysanız.
 • Okunacak çok şey varken, zamanınız çok azsa.
 • Okurken dalıp gidiyor ve okumaktan kopuyorsanız.
 • Kendinizin yavaş bir okuyucu olduğunu düşünüyorsanız.
 • Hızlı okuma şampiyonu olacak bir hızda okumak istiyorsanız.
 • Daha önce katıldığınız bir programdan dolayı, anlayarak hızlı okumaya olan inancınızı kaybettiyseniz.
 • Okumak zorunda olduğunuz yükün altında ezildiğinizi hissediyorsanız.
 • Bilgisayar ekranında çok şey okuyorsanız.
 • Öğrenciyseniz veya tekrar öğrenci olmaya karar verdiyseniz.

Yukarıdakilerden en az bir tanesi sizin için de geçerliyse, "Mega Hızlı Okuma" eğitimine katılarak;

 • Daha az zamanda daha çok bilgi öğrenebilirsiniz.
 • Daha iyi konsantre olabilirsiniz.
 • MEGA HIZLI okuyabilirsiniz !
 • Okuma yükünüzü kolayca yönetebilirsiniz.
 • Okurken yüksek hızda anlayan bir beyne sahip olabilirsiniz.
 • Öğrendiğiniz bilgileri daha uzun süre hatırlayabilirsiniz.
 • Kendine güvenen bir öğrenci veya yetişkin olabilirsiniz.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

MHO - Mega Hızlı Okuma Eğitimi Neden Rakipsiz ?

Dünya Hafıza Şampiyonu
MELİK DUYAR

 • Çünkü, "MHO -Mega Hızlı Okuma®" eğitimini İngiltere'de yayınlanan "The Book of Genious" adlı kitapta "Dünyanın En İyi 10 Hafızası" listesinde gösterilen Dünya Hafıza Şampiyonu ve Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik ve Hızlı Okuma Olimpiyatları MEMORIAD'ın başkanı olan Melik Duyar veya Türkiye Bayanlar Hafıza Şampiyonu Lamia Tontu'dan alıyorsunuz.
 • Çünkü, "Mega Hafıza®" hızlı okuma eğitimini destekleyen; Hafıza Gücü, Beyin Eğitimi, Hızlı Öğrenme, Konsantrasyon, Yaratıcı Düşünme gibi tüm beyin temelli eğitimlerin Türkiye'deki ilk ve tek öncüsüdür.
 • "MHO - Mega Hızlı Okuma®" eğitimi, yalnızca göz kasları ve görme alanlarının genişletilmesiyle ilgili takistoskobik bir eğitim vermiyor. Program beynin tüm fonksiyonlarını işin içine katan ve böylece hem anlayarak ve hem de anladığınızı hafızanızda tutarak mevcut okuma hızınızı en az iki, üç, hatta dört katına yükseltiyor.
 • "MHO - Mega Hızlı Okuma®" eğitimi beynin hafıza fonksiyonları ile desteklendiğinden dolayı anlama ve hatırlama oranınızı zirveye çıkartıyor.
 • "MHO - Mega Hızlı Okuma®" eğitimi Beyin Haritaları® (eyeQmaps®) ile desteklendiğinden, hafızada kalıcı olarak tam öğrenmeyi sağlıyor.
 • Program aynı zamanda öğrenme ve anlama hızınızı da artırıyor. Böylece bir konuyu anlamak için defalarca tekrar tekrar okuma ihtiyacı duymamanızı da sağlıyor.
 • "MHO - Mega Hızlı Okuma®" eğitimi, öğrenciler için TEOG*, LYS, YGS, KPSS gibi sınavlarda ve ayrıca yetişkinlerin mesleki ilerleme sınavlarında zamanı verimli kullanmalarında büyük avantajlar sağlıyor.
  *Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı
 • "MHO - Mega Hızlı Okuma®" eğitimi, öğrencilerin okul, yetişkinlerin ise iş yaşamlarında fark edilmelerini sağlıyor.
 • Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonlarının çoğu "MHO - Mega Hızlı Okuma®" eğitimine katılmış olanlardan çıkıyor.
 • "MHO - Mega Hızlı Okuma®" eğitimi A.B.D., İngiltere ve Japonya'da yıllardır test edilen ve sonuçlarından emin olunan bir programa dayanmaktadır. Bu eğitim programında Dünya Hafıza Şampiyonu Melik Duyar ve İngiltere Beyin Vakfı Başkanı tarafından hazırlanan "Mega Hızlı Okuma" seti (bu set aynı zamanda ders materyali olarak da kullanılmaktadır)
 • "MHO - Mega Hızlı Okuma®" semineri hayat boyu kullanabileceğiniz zihinsel becerilere sahip olmanızı sağlıyor.
 • "MHO - Mega Hızlı Okuma®" teknikleri eğitimi zihinsel potansiyelinizi maksimum seviyede kullanmanızı sağlayarak, yapmak isteyip de bir türlü boş zaman bulamadığınız için yapamadığınız diğer işler için de size zaman kazandırıyor.
 • "MHO - Mega Hızlı Okuma®" kursları okuma, anlama, hafızada tutma ve hatırlama konularında maksimum performansa ulaşmanızı sağlayarak, kendinize olan güveni ve başarılarınızı da artırıyor.

ÖZET OLARAK
"Mega Hızlı Okuma®" eğitimi dünyada ve Türkiye'de şu ana kadar binlerce katılımcıya, hafızada kalan ve anlayarak hızlı okuma becerilerini en etkili, en hızlı ve en kolay şekilde öğrettiğini kanıtlayan ve test edilmiş tek programdır.

Okuma Hızınızı Test Edin!

ÜCRETSİZ HEDİYE!

MEGA HIZLI OKUMA SETİ Online

Değerinde

 • Bu program mevcut okuma hızınızı 2 ila 4 katına çıkartmanızı sağlayacaktır.
 • Bu program aynı zamanda öğrenme ve anlama hızınızı da artıracaktır.
 • Bu program okuduklarınızı aynı zamanda hafızanızda tutmayı da sağlayacak bir şekilde düzenlenmiştir.
 • Bu program daha az zamanda daha çok bilgiyi işleme imkanı sağladığından dolayı, okuma için harcadığınız zamanı kısaltıp, aynı sürede çok daha fazla bilgiye sahip olma imkanı sağlamaktadır.
 • Bu program okuma, anlama, hafızada tutma ve hatırlama konularında maksimum performansa ulaşmak, kendinize olan güveni de artırarak başarılı olmanızı sağlamaktadır.
 • Zihinsel potansiyelinizi maksimum seviyede kullanmanızı sağlayan bu program, yapmayı isteyip de boş zamanınız olmadığı için yapamadığınız diğer işler için de zaman bulmanızı sağlayacaktır.

Erken Kayıt İndirimi!

Erken kayıt indirim tarihine kadar kayıt olun hem indirimden faydalanın, hem de TL değerindeki esere ÜCRETSİZ sahip olun!

MHO - Mega Hızlı Okuma Eğitimi Hakkında Ne Dediler ?

"Beynimin gerçek kapasitesini öğrenmiş oldum. 600-800 kelimelik bir okuma hızı benim için hayalken, şimdi bunun mümkün olduğunu gördüm. İşimle ilgili kitapları daha hızlı ve daha etkin okumak için bu eğitime katıldım. Ders çalışma teknikleri ile aldığım bilgileri daha kalıcı hale getirmek istiyorum. Melik Bey bu alanların tek ismi. Dersleri aşırı bir güvenle dinledim."

Serkan Balta
Doktor / İstanbul

"Hızlı okuma ile hem zamandan tasarruf etmeyi, hem de beyni verimli kullanmayla ilgili ilkeleri öğrendim. Mesleğimle ilgili dava dosyalarını okurken, hızlı, anlayarak ve zamandan kazanarak beyni daha iyi kullanarak değerlendirmeye çalışacağım. Aklımdaki her şey şimdi soyutluktan çıkıp somut oldu. Samimi bir sohbet ortamı olması ise ayrı bir güzellik. Her şey için teşekkürler."

Gülhayat Dinçtürk
Hakim / Ankara

"Bu eğitim bana okuma hızımın artırılması yanında fark etme ve hızlı algılama becerisi de kazandırdı. Bundan sonra zamanımı daha iyi kullanacağım. Böyle samimi ve güzel bir ortamda Melik Beyden eğitim almak benim için çok önemliydi. Öğreticiye güvenmek çok önemli."

Hüseyin Şataf
Öğretmen/ Adapazarı

"Kazanmak istediğimin çok fazlasını aldım bu eğitimden. Bu eğitime gelmemek büyük bir kayıp olacaktı benim için. Melik Bey bir deha; alabilecek her şeyi almak istiyorum. Mega Hafızayı kolay kolay bırakabileceğimi sanmıyorum. Her ders sonunda ne kadar çok şey öğrenmenin mutluluğuna eriyorum."

İlkay Gürsu
Yönetici Asistanı / İstanbul

"İyi ki Melik Hocayı tanıdım. Bu seminere katıldığım için çok mutluyum. İyi bir eğitim aldığıma, okumamım gelişmesine tanık olduğumdan anlıyorum. Ayrıca, lise sona geçtiğimde sınavlarda daha hızlı soru çözme becerisi kazanmama, hatta gelecek yaşamımda zamanımı daha iyi kullanmama da yararı olacak."

Gözde Bal
Lise Öğrencisi / Ankara

"Okuma hızımı artırmanın yanında, zorlukları yılmadan aşabileceğimin inancına da ulaştım. Aldığım bu becerileri meslek hayatımda ve kişisel gelişimimde kullanacağım. Melik Bey başarılarıyla bizim de başarabileceğimizi cesaretlendiriyor. Harika bir ders işleme stili var. Teşekkür ederim."

Melda Sözer
Hukuk Fakültesi Öğrencisi / İstanbul

"Mega Hızlı Okuma programına katılarak, düşünme, kalıcı öğrenme, yeniden hatırlama gibi temel öğrenme konseptlerinin ne olduğunu anlamakla birlikte, konsantrasyon tekniklerini de öğrendim. Şimdi, okuldaki derslerime daha çok motive olabiliyorum. Melik Duyar'dan bizzat ders almam beni çok etkiledi. Kusursuz anlatımı ve anlattığı teknikleri sınıfta bize uygulatması, beni amacıma ulaştırdı."

Yunus Kılıç
Lise Öğrencisi / Ankara

"Öğrendiklerimle bir ayrıcalık kazandım. Beyin haritalarını ders çalışırken hızlı okumayı, roman okurken veya yoğun olduğum zamanlarda kullanmak istiyorum. Ayrıca alanımla ilgili olduğu için bu eğitim tam bana göreydi. Melik Duyar bana vizyon verdi, ufkumu genişletti. Teşekkürler."

Mustafa K. Topaloğlu
Türkçe Öğretmenliği Öğrencisi / İstanbul

Çocuğum yavaş okuduğundan dolayı bir türlü ödevlerini bitiremiyordu. Ödevlerini yetiştiremedikçe huysuzlaşıyor, o huysuzlaştıkça biz de ailece strese giriyorduk. Melik beyin Mega Hızlı Okuma eğitimlerinden sonra evimizdeki stres yok oldu. Bu eğitimi tüm ailelere ve öğrencilere tavsiye ediyorum.

Lale Seyhan
Öğrenci Velisi / İzmir

Çocuğumda hem dikkat dağınıklığı, hem de yavaş okuma problemi vardı. Sınavları yetiştiremiyor ve bildiği soruları dahi sınavlarda dikkatsizlikten yanlış yapıyordu. Mega hızlı okuma eğitimi sonrası okuma hızı düzeldi. Özellikle eğitimin bir parçası olarak verilen "Bio-Ritmik Largo ve Konsantrasyon" setinin de çok faydasının olduğunu vurgulamalıyım.

Halit Kahraman
Öğrenci Velisi / Ankara

Şunu itiraf etmeliyim; Melik Duyar çocukları çok iyi anlıyor. Çocuğumu bu eğitime gitmesi için zor ikna etmiştim. İlk eğitimden sonra kendisinin eğitime oldukça istekli ve coşkulu gitmesi beni şaşırttı. Hem hızlı okuma açısından, hem de kendine güven açısından çocuğumun üzerinde bu eğitim çok etkili oldu.

Cumhur Kırçıl
Öğrenci Velisi / İstanbul

Önce Mega Hafıza'nın eğitimlerine kendim katıldım ve çok etkilendim. Ayrıca iki çocuğumu da Mega Hafıza'nın hem "Zihinsel Matematik, Hafıza ve Zeka" yaz okuluna, hem de "Mega Hızlı Okuma" eğitimlerine gönderdim. Bu iki eğitimin birbirini desteklediğini düşünüyorum. Ayrıca bu eğitimler çocuklarımın kendilerine güvenlerinin artmasını da sağladı.

Nazife Yıldız
Öğrenci Velisi / Ankara

Mega Hızlı Okuma Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS) ?

Mega Hızlı Okuma eğitimi altı adet üç saatlik seanstan oluşmaktadır. Bu üç saatlik seanslar arasında en az bir veya iki gün ara verilerek eğitimin geniş zamana yayılması sağlanmaktadır. Böylece katılımcı her seansta öğrendiğini uygulayarak pekiştirmekte ve bir sonraki adıma hazır olarak gelmektedir. Tercih edilen her seans arasında en az iki gün uygulama için ara verilmesidir. Haftada iki seans olarak düzenlenen eğitimler toplam üç hafta sürerken, haftada üç seans düzenlenen eğitimler toplam iki hafta sürmektedir. Verimli sonuç alınması açısından, eğitimin iki haftadan daha kısa olması mümkün değildir.
Bazı hızlı okuma kursları bir bilgisayar karşısında 1 veya 2 günlük yoğun göz egzersizleri eğitimiyle hızlı okuma eğitimi verdiklerini iddia etmektedirler. Bu yolla anlayarak ve anladıklarınızı hafızanızda tutarak hızlı okumanız mümkün değildir. Etkili bir hızlı okuma programı, kullanılan tekniklerin doğru olması ve eğitimin doğru kişi tarafından verilmesi kaydıyla en az 2 hafta, en çok ise 5 hafta civarında olmalıdır. Mega Hafıza da bu verilere dayanarak Mega Hızlı Okuma süresini 18 saatte, farklı günlerde yapılan 6 oturumda tamamlamaktadır.
Gruplar maksimum 16 ile 20 arasında olmaktadır. Bu sınırlama oturumlarda daha fazla uygulama ve daha fazla egzersiz yapabilmek için koyulmuştur. Ayrıca bu değer hem eğitim ortamının, hem de optimum verimin alınması göz önüne alınarak tecrübeyle tespit edilmiş olan bir sayıdır.
Eğitimlere anlayarak hızlı okumak isteyen herkes katılabilir. Ancak, temel olarak eğitimler "Yetişkinler, Çalışanlar ve lys & ygs'ye Hazırlananlar Eğitimi" ve "İlköğretim Grubu Eğitimi" olarak iki kategoride verilmektedir. "Yetişkin" grubuna çalışanların yanında TUS, KPSS ve lys&ygs sınavınlarına hazırlanan üniversite öğrencileri, mezunlar ve lise öğrencisi gençler de kabul edilmektedir. "İlköğretim" gruplarına ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ve TEOG'a hazırlanan öğrenciler kabul edilmektedir. 5. sınıf ve aşağısı gruplara eğitim verilmemektedir.
Hızlı okumayı öğrenmenin optimum alt yaş sınırı ilköğretim 5. sınıfı bitirmekle başlarken, üst yaş sınırı ise yoktur. İhtiyacınız olan tek şey, hızlı okumayla ilgili teknikleri öğrenmeniz ve biraz egzersiz yaparak kullanmanızdır.
Eğitim tarihlerini http://www.MegaEgitim.com web sitesinden veya 0-312-417 33 30 ile 0-312-417 27 79 nolu telefondan öğrenebilirsiniz.
Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye deki temsilciliklerimizde hızlı okuma eğitimi verilmektedir. ilgili temsilciliklere http://www.megaegitim.com/temsilcilikler.asp den ulaşabilirsiniz
Öncelikle 0-312-417 33 ile 0-312-417 27 79 nolu telefonlar ve e-mail aracılığı ile, ya da bizzat Mega Hafıza'ya gelerek iletişim kurarsanız, kayıt konusunda size yardımcı olunacaktır. Ayrıca online olarak da kayıt bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için http://www.MegaEgitim.com web sitesindeki "Eğitim & Seminerler" seçeneğine tıklayarak gerekli kayıt işlemleri için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
Mega Hızlı Okuma eğitiminde her katılımcıya MHO - Mega Hızlı Okuma® seti verilmektedir. Bu set, Melik Duyar ve Tony Buzan ikilisinin birlikte hazırladığı 6 CD ve 1 Klasör kitaptan oluşmaktadır. Bu set ders aracı olarak kullanılmaktadır. Sette verilen gelişim grafikleri, her katılımcının kendi trendini bu grafiklerden izleyebilmesine imkan tanımaktadır. Bu set, size hızlı okuma hakkında dünyanın en gelişmiş ülkelerinde sunulan hızlı okuma tekniklerini öğretmekte ve eğitimde de birebir uygulamalar yaptırılmaktadır. Bu set hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: https://www.megahafiza.com/urunler/hizli-okuma-seti
Kurslara katılan her katılımcıya "KATILIM BELGESİ" verilmektedir.
"Mega Hızlı Okuma" setine kendi kendine çalışmakla, "Mega Hızlı Okuma" eğitimine bizzat katılmak arasında temel olarak hiçbir fark yoktur. "Mega Hızlı Okuma" seti sanki Melik Duyar karşınızdaymış ve size özel ders veriyormuş gibi hazırlanmıştır. Kendi kendine çalışma disiplinine sahip olan ve çalışmalarını kendi kendine ertelemeden yapabilen herkes setle de aynı sonucu elde edebilir. Sadece "Mega Hızlı Okuma Seti" ile kendi kendine çalışarak Türkiye Hafıza Şampiyonasında derece yapmış okurlarımız olduğu gibi, bizzat "Mega Hızlı Okuma" kurslarımıza katılarak Türkiye Hafıza Şampiyonu olmuş katılımcılarımız da mevcuttur. Bu sonuçlar sadece set ile çalışmakla, bizzat kursa gelmek arasında pek bir fark olmadığını göstermektedir. Mega Hızlı Okuma eğitiminin daha pahalı olmasının nedeni eğitimin bizzat Melik Duyar tarafından verilmesi ve onun bu eğitim için bizzat zaman ayırmasıdır. Mega Hızlı Okuma Eğitiminde de bizzat aynı set takip edilmektedir. Eğitimin tek avantajı belki de sorularınızı anında Melik Duyar'a sorabiliyor olmanızdır. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki "Bu Eğitim sonunda Türkiye veya Dünya hızlı okuma şampiyonu olabilir miyim?" başlıklı sorunun cevabına da göz atmanız tavsiye edilmektedir.
Mega Hızlı Okuma eğitimine katılmanız ve gerekli egzersizleri yapmanız durumunda, okuma hızınız başlangıçtaki hızınıza göre ortalama en az iki veya üç kat artmaktadır. Kişisel gayretleriniz ve eğitim sürecinde göstereceğiniz performansa göre daha fazlasını elde etmeniz de mümkündür. Anlama oranınız ise, eğitim sonunda ortalama % 70-100 aralığına yükselmektedir.
Okuma hızını artırdığı halde anlama oranını düşüren bir hızlı okuma programına "hızlı okuma" programı denemez. Anlama oranı düşük olan bir hızlı okumanın hiçbir anlamı yoktur. Mega Hızlı Okuma programında hem okuma hızınız, hem de anlama oranınız birlikte artmaktadır. Okuma hzının anlamayı düşürdüğü düşüncesi hızlı okuma konusunda doğru bilinen önemli yanlışlardan birisidir. "Bir konuyu iyi anlamak için yavaş okumak gerekir" düşüncesi hızlı okumayı engelleyen en büyük yanlışlardan biridir. Aslında yavaş okumak beyne başka şeyler düşünme fırsat verdiği için konsantrasyonu bozarak, anlamayı negatif olarak etkilemektedir.
Bu düşünce hızlı okumaya karşı direnç sağlayan önemli bir yanlış bilgidir. Hızlı okuyabilmek için asla yüksek bir zeka seviyesine sahip olmak gerekmiyor. Normal zekaya sahip olan herkes basit ve etkili bazı teknikleri öğrenerek, anlayarak çok hızlı okuyabilir.
Evet. Hızlı okumak ve hızlı anlamak için konsantrasyon becerilerinizi geliştirmek ve konsantrasyonu artırmak için de hafıza ve zeka gücünün de etkin olarak kullanmanız gerekmektedir. Mega Hızlı Okuma eğitiminde konsantrasyon konusu önemsendiği için "Mega Hızlı Okuma" setine ilave destek dokümanlar olarak "Bio-Ritmik Largo (Konsantrasyon)" seti ( http://www.konsantrasyon.com ) ile "Konsantrasyonun Gücü" ( http://www.KonsantrasyonunGucu.com ) adlı Mega Hafıza ürünleri de ücretsiz olarak verilmektedir.
Kesinlikle çok önemli. Çok hızlı okumanın tek başına bir anlamı yoktur. Hızlı okuma; anlama, anladığımızı hafızamızda tutma ve yeri geldiğinde hatırlama becerisine sahip olduğumzuda bir anlam ifade eder. Mega Hızlı Okuma sadece okuma hızınız artırmakla kalmamakta, anlama, hafızaya yerleştirme ve hatırlama oranınızı da aynı oranda artırmaktadır.
Yaşınızın kaç olduğu veya okurken gözlük kullanıyor olmanız anlayarak hızlı okumanızı engelleyebilecek nedenler değildir. Ancak gözlük takma ihtiyacı olan bir kişinin uygulamaları gözlük takarak yapması gerekir. Çünkü net görememek hem okuma hızınızı, hem de konsantrasyonunuzu negatif etkiler.
Teknikleri öğrenmeden çok sayıda kitap okumak sizi sadece çok fazla zaman kullandırarak bilgi sahibi yapar; ancak size hızlı okuma becerisi kazandıramaz. Anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenmek için daha önceden çok sayıda kitap okumuş olma şartı yoktur.
Hızlı okuma eğitimi verdiğini iddia eden bazı kurumlar bu eğitimi bilgisayarla verdiğini iddia ederek, bu eğitimde esas eğitimin göz açısı olduğunu vurgulamaktadır. Bunun sonucu olarak katılımcıları bir bilgisayarın karşısına geçirerek saatlerce göz egzersizleri yaptırmakta ve zamanın hemen, hemen tamamını bu şekilde geçirmektedirler. Eğitim de böylece bitmektedir. Bilgisayar karşısında katılımcı göz egzersizi yaparken eğitimcinin o ortamda olmasına gerek yoktur. Bu tip egzersizler eğitimci olmadan da yapılabilir. İşte bu sebepten dolayı, Mega Hızlı Okuma programındaki bilgisayarla yapılacak göz egzersizleri için gerekli teknik bilgiler verilmekte, ancak bu egzersizler eğitim seanslarının dışındaki boş egzersiz günlerine bırakılmaktadır. Mega Hafıza da göz egzersizleri için bilgisayarların kullanılmasını sağlamakta ve egzersiz için gerekli olan bilgisayar programını ÜCRETSİZ olarak katılımcılara vermektedir. Ancak bilgisayar karşısında yapılan egzersiz saatleri eğitim dışına bırakıldığı için bu egzersiz saatleri Mega Hafıza'nın eğitim için kullandığı 18 saatlik eğitimi doldurmuş gibi gösterilmemektedir. Kaldı ki, bilgisayarla ilgili egzersizler kişinin görme açısına göre farklı süreler gerektirmektedir. Katılımcılara bu tip egzersizler için daha esnek bir zaman verilmelidir. Mega Hafıza'nın göz egzersizlerini eğitim seanslarının dışındaki boş egzersiz günlerine bırakılmakmasının başka bir önemli nedeni vardır. Çünkü okuma göz yoğun değil, beyin yoğun bir işlemdir. Okunan bilginin anlanması, hafızaya yerleştirilmesi, sonra gerektiği zaman hatırlanması ve kullanılması gözle değil, beyinle ilgili zihinsel faaliyetlerdir. İşte bu sebepten dolayı, Mega Hızlı Okuma eğitimlerinde katılımcının başında eğitimci olmadan yapılabilecek olan bilgisayar egzersizleri ödev olarak verilmekte, eğitim seanslarında okunan bilginin anlanması, hafızaya yerleştirilmesi, sonra gerektiği zaman hatırlanması ve kullanılması için gerekli eğitim faaliyetlerine ağırlık verilmektedir. Bilgisayar karşısında göz açısı egzersizleriyle zamanı dolduran bir hızlı okuma eğitimi işin bu tarafını ihmal etmektedir. Halbuki hızlı okumanın yanında, hızlı okunan bilginin anlanması, hafızaya yerleştirilmesi, daha sonra gerektiği zaman hatırlanması en az hızlı okuma kadar önemlidir. İşin bu tarafını ihmal eden bir hızlı okuma programının hiçbir önemi yoktur.
Hızlı okumanın en eski temel eğitimi "TAKİSTOSKOBİK EĞİTİM"dir. Bu eğitimin eski yıllarda göz açılarını genişleterek hızlı okumayı sağlamaya çalıştığı bilinmektedir. Ancak takistoskobik eğitimin tek başına hızlı okumayı sağlayamayacağı, sağlasa da anlamayı, bilginin hafızaya yerleştirilmesini ve gerektiğinde hatırlamayı işin içine sokmadığı için tek başına başarısız olacağı da bir gerçektir. Mega Hafıza'ya göre, takistoskobik eğitim okumanın sadece % 5'lik bir kısmını etkileyebilmektedir. Okuma, % 95 anlama, hafızada tutma ve daha sonra hatırlamayı gerektiren entelektüel bir süreçtir. Bu bakımdan, hızlı okuma için yalnızca göz açıları ve göz kaslarının geliştirilmesi yetmez; hafıza ve beyin fonksiyonlarını da devreye sokmak gerekir.
Şüphesiz Türkiye ve Dünya Hızlı Okuma şampiyonu olmak çok çalışmayı, çok egzersiz yapmayı, sabırlı olmayı ve öğrenilen tekniklerle çok kitap okumayı gerektirmektedir. Bu gereksinimleri yapmak kaydıyla çalışan bir kişi Türkiye veya Dünya Hızlı Okuma şampiyonu olabilir. Mega Hızlı Okuma eğitimine katılarak veya sadece Mega Hızlı Okuma setiyle sistemli olarak çalışıp şampiyon olan katılımcı ve okurlarımız mevcuttur. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linklere tıklayınız.
NASIL TÜRKİYE HAFIZA ŞAMPİYONU OLDULAR?
HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ VE BİR ŞAMPİYON
Bu eğitimler, üst ve orta düzey yöneticiler ve kurum personeline yönelik olarak şirketlerde de gerçekleştirilmektedir. Hizmet, Üretim, Kamu, Finans ya da eğitim sektöründe faaliyet gösteren kurum ya da şirketlerin yöneticileri ile eğitim kurumlarının öğretmen ya da öğrencileri için, kurum bünyesinde eğitimler de gerçekleştirilmektedir.
Ülkemizde birkaç hızlı okuma kitabı okuyup, daha kendisi hızlı okumayı öğrenemediği halde hızlı okuma eğitimleri vermeye kalkan çok kişi vardır. Hangi Hızlı Okuma kursuna katılacak olursanız olun, kurs seçiminde, aşağıdaki üç temel ölçüyü elden bırakmayınız:
 • Hızlı Okuma Kursunda Hangi Teknikler Kullanılıyor?
 • Hızlı Okuma Eğitimini Kim Veriyor? Eğitimi veren kişi hızlı okuyarak, okuduklarını hafızasında tutarak ve daha sonra gerektiğinde hatırlayarak hayatında neleri başarmış? Yoksa tek başarısı size hızlı okumayı öğretmek mi olacak?
 • Hızlı Okuma Eğitimi aynı zamanda anlamayı, hafızada tutmayı ve gerektiğinde hatırlamayı sağlıyor mu? Bunu garanti ediyor mu?
Mega Hızlı Okuma eğitimini Türkiye Hızlı Okuma Derneği Başkanı ve Fotoğrafik Hafıza Dünya Şampiyonu Melik Duyar veya Mega Hafıza Master Eğitmeni olan Soner Polat vermektedir. Dünya Hafıza Şampiyonu Melik Duyar'ın Kısa Yaşam Öyküsünü buraya tıklayarak inceleyebilirisiniz. Soner Polat Mega Hafıza’nın eğitmen eğitimlerini veren Master Eğitmeni olup, kendisi aynı zamanda Türkiye Hafıza Şampiyonudur. Soner Polat ayrıca Dünya Hafıza Olimpiyatları Dünya dördüncüsü olup, örneğin birkaç dakika içinde yüzlerce hanelik sayıları ve 52’lik bir deste iskambil kartları destesini 40 saniye gibiolağanüstü kısa bir sürede hafızasına yerleştirmektedir. http://www.youtube.com web sitesinde “Soner Polat” yazarak onun canlı TV hafıza gösterilerini izleyebilirsiniz. Mega Hafıza, eğitimcilerini “Bir konuyu öğreten bir kişinin önce onu kendisinin yapabiliyor olması gerekir” sloganıyla hareket etmektedir. Eğitimde kullanılan yöntemler hafıza teknikleri ile birleştirilerek milyonlarca insan üzerinde test edilerek başarıya ulaşmış ve sonuçları kanıtlanmış olan tekniklerdir. Hızlı okumanın amacı, okunanların anlaşılmasını, hafızada tutulmasını ve gerektiğinde okunanların hatırlanmasını sağlamak olmalıdır. Bu eğitim programının yaratıcısı olan Melik Duyar aynı zamanda Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik ve Hızlı Okuma Olimpiyatları MEMORIAD'ın (Bakınız: http://www.memoriad.com ve http://www.memoriad.com.tr ) da başkanı olup, bu konuda dünyaya öncülük eden bir kişidir.
Hızlı okuma; anlama, anladığımızı hafızamızda tutma ve yeri geldiğinde kullanma becerisine sahip olduğumzuda bir anlam ifade eder. Unutmayın Mega Hafıza; hafıza gücü, beyin eğitimi ve hızlı öğrenme konusunu Türkiye'ye tanıtan ve bu konuda rakibi olmayan tek lider kuruluştur.
Hızlı Okuma eğitiminden maksimum yarar sağlayabilmek için en önemli şartlardan biri olan eğitimciye dikkat çekmek isteriz. Bu eğitimi vermek gerçekten oldukça uzmanlık istemektedir. Hızlı okumayı herkes öğrenebilir; ancak herkes öğretemez. Bu nedenle bayilik sistemiyle adınızı kullandırmak yoluyla farklı kişilere bu eğitimi verdirmek doğru olmayabilir. Birçok kuruluşun hızlı okuma kavramını paraya çevirme düşüncesi o kadar çok ileriye gitmiştir ki; bazı hızlı okuma kurslarının çeşitli şehirlerde temsilcilik vereceğiyle ilgili ilanlar görülmektedir. Tek şartları da 20.000 veya 30.000 US$ paranızın olması ve bu parayı onlara vermeniz... Dikkat ederseniz tek şart para... Kim olduğunuz ve ne iş yaptığınız hiç önemli değil. Yani eğitimin kimin tarafından verildiği umurlarında bile değil. Bu bakımdan Mega Hafıza olarak bu tür bir anlayışa sahip değiliz.
Eğitim sırasında uygulanan program ve egzersizler hızlı okuma alışkanlıklarınızı 'otomatik olarak' bilinçaltına aktarmanızı sağlayarak eski okuma alışkanlıklarınızı değiştirmenizi sağlayacaktır.
Okuma ve anlama hızınızı geliştirmek, gün boyunca okuduğunuz dosya, yazışma, rapor, e-mail, gazete, kitap, dergi gibi materyalleri çok kısa sürede bitirmenizi sağlayacaktır. Böylece gün içinde okumaya harcadığınız 2-3 saatlik zamanı 40-50 dakikaya indirerek, okumaya vakit bulamadığınız diğer sayısız kitabı okumaya zaman bulabileceksiniz.
Yaşam boyunca edinilen bilgilerin % 75'inin okuma vasıtasıyla elde edildiği gerçeği, anlayarak hızlı okumayı öğrenmenin hem kişisel gelişiminizi, hem de kariyer gelişiminizi büyük ölçüde hızlandıracağını göstermektedir.
Mega Hızlı Okuma eğitimi aslında yalnızca hızlı okumayı öğretmekle kalmıyor, eğitime katılan öğrenci gruplarına etkin ders çalışma, etkin ders dinleme, konsantrasyon ve not tutma gibi teknikleri de öğreterek akademik başarılarını doğrudan artırmayı hedeflemektedir. Bu anlamda Mega Hızlı Okuma eğitimi tüm dersler için faydalı olmaktadır.
Çoğu öğrenci sınavda sorulan soruları yetiştiremediği için başarısız olmakta veya hak ettiği başarı seviyesine ulaşamamaktadır. Hızlı okumayı öğrenen bir öğrenci bırakın sınavı yetiştirememeyi, sınavı çok önceden bitirecek ve tereddüt ettiği soruları tekrar gözden geçirme imkanı bulacaktır. Kısacası, hızlı okuma eğitimi öğrencinin genel başarısını geliştirmenin yanında, sınav anında zamanı da daha iyi yönetmesini sağlayarak kısa sürede daha fazla soru çözmesini sağlamaktadır.
İstatistikler öğrencilerin % 90'ının yavaş okuduğunu göstermektedir. Yavaş okuyan bir öğrenci verilen ödevleri yetiştirememekte, bunları yetiştiremediği için konuyu tam kavrayamamakta ve bir sonraki derse de tam hazır olamamaktadır. Bir sonraki derse hazır olmadan gitmenin stresi öğrencinin özgüvenini de negatif yönde etkilemektedir. Böylece sürekli olarak birşeyler eksik kalmakta ve bu eksiklikler akademik başarıyı da ciddi şekilde etkilemektedir. Hızlı okumayı öğrenen bir öğrenci ödevlerini kesinlikle daha kısa sürede bitirecektir. Böylece hem derslerinde başarılı olacak, hem de spor, müzik gibi hoşlandığı diğer faaliyetler için kendisine ekstra zaman yaratmış olacaktır.
Hızlı okumayı öğrenmenin optimum alt yaş sınırı ilköğretim 5. sınıfı bitirmekle başlamaktadır. Veriler hızlı okumadan önce temel okuma becerilerinin ve göz kaslarının gelişmiş olmasının önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle göz kaslarının gelişme olgunluğu 11. yaş sonrasında tam olarak sağlanmış olduğundan, hızlı okuma eğitimine katılmak için 5. sınıfı bitirmiş olma şartı aranmaktadır.
Eğer kurumunuz çalışanları için "Hafıza, Okuma, Anlama, Not tutma, Konsantrasyon ve Motivasyon" gibi zihinsel faaliyetlerin kalitesi önemli ise, bu eğitim kurum çalışanlarınızı zihinsel faaliyetler yönünden destekleyerek iş performanslarının ve iş memnuniyetlerinin artmasına katkı sağlayacaktır.
Kurumların talebi olduğu takdirde belli sayıdaki katılımcıları için (Katılımcı sayısı en az 15, en fazla 20 olabilir) kuruma gidilerek Mega Hızlı Okuma eğitimleri verilmektedir. Seminerler, üst ve orta düzey yöneticiler ve kurum personeline yönelik olarak şirketlerde de gerçekleştirilmektedir. Hizmet, üretim, kamu, finans, ya da eğitim sektöründe faaliyet gösteren kurum ya da şirketlerin yöneticileri ile eğitim kurumlarının öğretmen ya da öğrencileri için, kurum bünyesinde eğitimler gerçekleştirilmektedir. Özet olarak kendi ortamında sadece kendi personeli veya öğrencileri için, veya Mega Hafıza ortamında sadece kendi personeli veya öğrencileri için Mega Hızlı Okuma eğitimi verilmesini isteyen kurumlara da hizmet verilmektedir. İş yoğunluğundan dolayı personelini toplu olarak eğitime gönderemeyen kurumların personelini Mega Hafıza'nın Ankara, İstanbul ve İzmir'deki genel katılıma açık düzenli eğitimlerine bireysel veya küçük gruplar olarak gönderme imkanları da mevcuttur. Genel katılıma açık olan bu düzenli eğitimlerle ilgili bilgiyi http://www.MegaEgitim.com web sitesinden takip edebilir, veya 0-312-417 33 30 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.
Hızlı Okuma eğitimi özel bir eğitim olup, hem hızlı okumayı, hem anlamayı ve hem de daha sonra hatırlamayı sağlayacak bir hızlı okuma programı bir veya iki günlük yoğun bir eğitim programı ile başarılamaz. Böyle bir eğitim ancak hızlı okuma tanıtım programı olabilir. Bu sebepten dolayı MEGA HAFIZA hiçbir kuruma bir veya iki günlük yoğun bir hızlı okuma eğitimi vermemektedir. Kurum elemanlarınızı hızlı okuma eğitimi için sadece bir veya iki günlük bir yoğun eğitime göndermeniz hem kurumunuzun gereksiz para harcamasına, hem de kurum elemanlarınızın zamanının boşa harcanmasına sebep olacaktır. Böyle bir eğitimi Mega Hafıza zaten internet üzerinden ücretsiz olarak vermektedir. Böyle bir eğitim programına http://www.MegaHizliOkuma.com web sitemizdeki ücretiz kursumuza eposta adresinizle üye olarak ulaşabilirsiniz.
Kurumlara verilen Mega Hızlı Okuma Eğitimi, genel katılıma açık eğitimler gibi, toplamda 18 saat olup, her oturumu 3 saat olmak üzere toplam 6 oturumda gerçekleştirilmektedir.
Her bir üç saatlik eğitimin ayrı bir günde olması gerekmekte ve her iki seans arasında en az bir gün (en az iki gün tavsiye edilmektedir) boşluk olması gerekmektedir. Çünkü her bir seanstan sonra katılımcının öğrendiği teknikleri uygulayarak pekiştirmesi ve bir sonraki seansta öğreneceği bilgileri uygulama seviyesine gelmesi gerekmektedir. Her seanstan sonra katılımcıların aradaki boş günlerde ne tip egzersizler yapması gerektiği her seanstan sonra katılımcılara bildirilmektedir.
Bu 3 x 6 saatlik (toplam 18 saat) Mega Hızlı Okuma eğitimi kurumlara şu tip planlama ile uygulanabilmektedir;
 • İki hafta boyunca; her bir hafta içinde bir gün boş, bir gün dolu olmak üzere haftada 3 gün üçer saatlik eğitimler şeklinde,
 • Üç hafta boyunca; her bir hafta içinde aralarında en az bir veya iki gün boş olmak kaydıyla, haftada 2 gün üçer saatlik eğitimler şeklinde,
 • Altı hafta boyunca; her bir hafta içinde sadece bir gün üçer saatlik eğitimler şeklinde (hafta içinde eğitim için seçilecek olan gün Cumartesi veya Pazar günü oabilir).
 • Gün içindeki eğitim saatleri kurumunuzun iş akış durumuna göre 09:00-12:00, 09:30-12:30, 13:00-16:00, 14:00-17:00, 15:00-18:00, 18:00-21:00 veya 18:30-21:30 gibi üçer saatlik bloklar halinde seçilebilir.
Kurumunuzun işlerinin aksamaması için personelini küçük gruplar halinde Ankara, İstanbul ve İzmir'de açılan genel katılıma açık kurslarımıza gönderebileceğiniz gibi, Mega Hızlı Okuma eğitiminin bizzat kurumunuz için düzenlenmesini de isteyebilirsiniz. Bu konuyla ilgili standart teklifimizi aiağıdaki linkten indirerek değerlendirebilirsiniz.

Bilgi Talep Formu

Eğer öğrenci 15 yaşından küçük ise lütfen velisine ait bir e-posta adresi giriniz.
Başında sıfır olmadan 10 haneli olarak giriniz.
Başında sıfır olmadan 10 haneli olarak giriniz.