Özgür Cihan BERK

Kurtoğlu Mh. Gn.Şükrü Naili Cd. No.34/9 Yıldırım/Bursa

Tel: (0507) 228 61 09 GSM: (0532) 400 09 83

E-Mail: ocberk@hotmail.com

KİŞİSEL BİLGİLER

Doğum yeri ve yılı: İzmir- 1980

Askerlik durumu: 305.kısa dönem / İST. 08.2005 / 01.2006

Medeni Durumu: Evli

EĞİTİM DURUMU

2003 – 2005 Yüksek Lisans: Uludağ Ü. Fen Bilimleri Ens./Makine Müh.

1998 – 2002 Lisans: Dokuz Eylül Ü. Makine Müh. Bölümü

1991 – 1998 Lise-ortaokul: İzmir Buca Anadolu Lisesi – İngilizce Böl.

İŞ TECRÜBELERİ

03/04/2012 –

Oyak Renault Eğitim Enstitüsü Eğitim Danışmanı

Yoğun geçen teknik direktörlük yıllarından sonra, eğitim enstitüsünde gerçekleştirdiğim görevleri aşağıdaki şekilde sıralayabilirim:

  • Eğitim meslek sorumluğu (Tüm imalat birimleri ve destek birimleri dahil)
  • Eğitim grup danışmanlığı (Teknik eğitimler; daha çok bakım, robot, mekanik mühendislik eğitimleri)
  • Yeni eğitimlerin yazılması ve eğitim kataloğuna işlenmesi,
  • Var olan eğitimlerin planlanması,
  • Bazı teknik eğitimlerin eğitmenliğinin yapılması

15/09/2009 – 02/04/2012 Oyak-Renault Oto. Fab. A.Ş.

Kaporta Mühendislik Departmanı / Kaporta Departmanı Kaynak Sorumlusu

Kaporta fabrikasında üretilen tüm araçların kaynak proseslerinde kullanılan pens, elektrot, tip nozzle gibi sarf malzemelerinin proje aşamasında belirlenmesi; uygunluğunun ve yeterliliğinin analiz edilip onaylanması öncelikli görevimdir. Halen 2011 yılında piyasaya çıkacak olan Elektrikli Megane projesinin ve seride üretilen araçların kaporta kaynak sorumluğunu yerine getirmekteyim. Kaynak prosesinin kalite gereklerini yerine getirmesi ve kaynaklı imalatla ilgili kalite, imalat problemlerinin giderilmesi ile yükümlüyüm. (Kalite problemi olarak; çapaklanma, araç geometrisinin kaynak prosesten etkilenmesi, punta kopmaları, atlamaları ve diğer kaynak hataları gibi). Proje devreye alındıktan sonra seri proseste ortaya çıkan proses bazlı uyumsuzlukların 5 neden analizi gibi tekniklerle çözülmesi ve seri hayattaki tüm üretim gamlarının proses parametrelerinin takibi ve optimizasyonundan sorumluyum. Bu ana görevlerime ek olarak TUBİTAK TEYDEB projeleri kapsamında “plazma kaynak geliştirme” projesinde ana geliştirici rol oynayarak projeyi teslim ettim.

18/11/2008-15/09/2009 Oyak-Renault Oto. Fab. A.Ş.

Montaj Mühendislik Dep./LIP (Leader Industrialisation Product)

Montaj mühendislik departmanındaki bu görev tanımım 2009 yılı sonunda satışa çıkarılacak yeni araç için yürütülen araba projesi kapsamında yeni arabanın kompartman motor ve kasa altı perimetrelerine ait yaklaşık 1700 adet parçanın seri üretimini ve problemsiz olarak araç üzerine montajını ve son ürün olan arabanın tüketiciye kalite problemi olmadan ulaştırılmasını kapsar. Bu amaç gerçekleştirilirken takip edilen bir takım gösterge ve hedefler vardır: montaj prosesinde çıkan problemlerin en aza indirilmesi; problemlere kalıcı çözümler üretilene kadar geçici prosesler yaratılarak çok acil çözümler üretilmesi (max.48 saat) yoluyla müşterilerin korunması; montaj prosesini simüle eden öngörüsel otomobil maket ve proseslerin doğru ve gerçekçi olarak inşa edilmesi; diğer parça ve araç kalite göstergeleri.

03/04/2006 – 18/11/2008 Oyak – Renault Oto. Fab. A.Ş.

Montaj Mühendislik Dep./Arka Dingil Kaynak Hatları Mühendislik-Metot Sorumlusu

Kurulacak yeni bir tesisin ya da verimlilik çalışması yapılan eski bir tesisin tasarımı (yerleşim, operatör sayısı, otomatizasyon, proses ve kalite sistem tasarımları); kurulu bir tesiste seri hayatta çıkan metodik bakım ve kalite problemlerinin takibi ve çözümü (5 neden analizi, 8D çalışmaları, kaizen çalışmaları, QRQC-QC story çalışmaları); prodüktivite çalışmaları yoluyla operatör sayısının optimize edilmesi; arka dingil parçasının üzerinde bulunan bileşen parçaların ürün geliştirme çalışmalarıyla ekonomi sağlanması ve yeni geliştirilen ürünlerin kalite onay testlerinin yapılması (kalite onay testleri; yorulma, çentik darbe deneyi, penetrent testler, kaynak dikişi makrografi profil incelemeleri, bitmiş ürün 3D ölçüsel kontrollerini kapsar); genel olarak kaynak hatlarında yapılacak yatırımların gerekli kapasiteyi sağlayacak şekilde en uygun maliyetle gerçekleştirilmesi; yapılan yatırımın kağıt üzerinde takibi (yatırımın ülkeye girişi sırasında gümrüklenmesi ve dış ticaret mevzuatının takibi de dahil). Bu görevlere ek olarak Şasi birimindeki genel problemli konuların çözümünün tartışıldığı QRQC toplantılarının animatörlüğünü ve genel iyileştirme çalışmalarının liderliğini gerçekleştirme (İşin kapsamı kaynaklı imalat yanı sıra talaşlı imalatı da kapsamaktadır).

04/12/2002 – 01/08/2005 TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

Teknik Görevli

AB-Akreditasyon kapsamında Oda çalışmalarında görev alınması, Oda Kalite El Kitabı’nın, mesleki ve teknik kitapların hazırlanması, Bursa çapında kaynak operatörlüğü kurslarının açılması ve yönetilmesi, sanayide kullanılan basınçlı kap ve yük taşıma sistemlerinin periyodik kontrolü.

01/10/2001 – 01/11/2002 USMER Kauçuk Ltd. Şti.

Kalite Güvence Sorumlusu

Ürünün son kullanıcı müşteriye sorunsuz şekilde gönderilmesinin garanti altına alınması, süspansiyon körüğü testlerinin numunelerinin takibi, ürünün yorulma testinin gerçekleştirilmesi ve yorumlanması, gelen müşteri şikâyet ve geri dönüşlerinin değerlendirilerek kalite problemlerinin giderilmesi.

YABANCI DİL

İngilizce: İyi derecede (TOEIC 740) Fransızca: Üst-orta derecede (TFI 610) Almanca: Başlangıç derecesinde

BİLGİSAYAR

MS-Office, AutoCad 2004(seritifkalı), Solidworks (sertifikalı), Catia, çeşitli bilgisayar programlama dilleri (sertifikalı)

SERTİFİKA BİLGİLERİ

Takım/Ekip çalışması eğitimi (KOSGEB), ISO 9001-2000 Kalite Sistemi Eğitimi (KOSGEB), Kaynakçı Eğitmenlik Eğitimi (TUV-TURK), Genel Kaynak Teknikleri Eğitimi (MMO)

ÜYESİ OLUNAN DERNEK VE KULÜPLER

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, DSM (Düşün Satranç Merkezi) – İzmir, KAL-YÖN (kalite yöneticileri derneği) Bursa Şubesi.

İLGİ ALANLARI

Borsa, finans, foreks piyasalarında yazılar yazmak ------ Bursa Haber Gazetesi, Gazete Avrupa ve Sivil Gündem gazetelerinde Ekonomi yazarlığı

ASTV – LİNE TV ve OLAY TV gibi kurumlarda ekonomi programı yapmak.

REFERANSLAR

  1. Cengiz Heycan Karsan Otomotiv A.Ş. – 0 536 461 94 48